Hogyan gyűjtsünk szelektíven?

Már évek óta számos lépés történik a szelektív hulladékgyűjtés meghonosítása érdekében hazánkban.Megmutatjuk ,hogyan tudsz helyesen szemetet gyűjteni szelektíven!

Bár a környezettudatosság jól csengő és divatos kifejezés manapság, a mai napig azonban mégsem sikerült ezt a legtöbb háztartásba bevezetni. Ennek számos oka van mind az emberek, mind pedig az állam, illetve a közigazgatási szervek részéről. Nehéz eldönteni, ki is a hibás, mindenesetre feladni nem szabad, egyszer mi is eljuthatunk odáig, ahol a nyugati országok tartanak.

Megkérdeztem egy környezetmérnök hallgatót, akinek hulladékgazdálkodás a szakterülete, mit gondol a témáról: „A szelektív hulladékgyűjtést nem csak az emberek lustasága akadályozza a legtöbb esetben, de finanszírozási szempontból is problematikus. Sokszor az önkormányzatoknak nincs pénzük elszállíttatni a szemetet, így az emberek sem látják értelmét a gyűjtésnek. Ez egy ördögi kör.”

A szelektív hulladékgyűjtés módja eltérő lehet a különböző lakókörnyezetekben. A sűrűn lakott városrészeken, lakótelepeken többségében jól bevált módszer a gyűjtőszigetek alkalmazása. Ez a már jól ismert színes konténereket jelenti, melyekben szabadon elhelyezhetők a különböző háztartási hulladékok. Ennek fontos előnyei, hogy a lakásban nem igényel a megszokottnál több helyet, hiszen elég helyben szétválogatni a szemetet. Ezeket a konténereket többnyire forgalmasabb bevásárlóközpontok mellet, közintézmények közelében, de mindenképpen jól látható módon helyezik el, ennek kiválasztását jól meg kell fontolni, hiszen a hatékonysága múlhat rajta. További negatívuma ennek az, hogy a lakosságnak kisebb nagyobb távolságot kell megtennie a hulladék lerakásához, ami sokak számára gátló tényező lehet, ezen kívül más hulladék is belekerülhet a különböző ládákba, mint ami egyébként oda való lenne, erre oda kell figyelni!

Ritkábban lakott, családi házas övezetekben illetve kertvárosokban célszerűbb egy másik megoldást alkalmazni, mégpedig az úgynevezett házhoz menő szelektív gyűjtést melynek lényege hogy a háztartások önállóan válogatják ki otthon az összegyűlt szemetet, melyet bizonyos időközönként „begyűjtő” járattal szállítanak el. Ezzel a módszerrel főleg a ráhordásból adódó problémák küszöbölhetők ki, így az elszállítás elmaradása esetén bekövetkező szemétfelgyülemlés nem rontja a helység képét. Viszont munka- és időigényesebb megoldás.


Mielőtt azonban fejetlenül nekilendülnénk a szelektív hulladékgyűjtésnek, érdemes utána nézni, milyen kategóriák szerint célszerű ezt megtenni, és az egyes kategóriákba mik is tartoznak bele. Papírhulladéknak számít természetesen minden újság és irodai papír, a kartonpapírok, szórólapok és reklámanyagok és a tiszta csomagolópapírok. A műanyag feliratú konténerbe kerülnek az ásványvizes és üdítőitalos palackok, a műanyagzacskók, és reklámszatyrok, műanyag fóliák, ezen kívül az elöblített tejfölös és joghurtos poharak.

Üvegekből kétfélét gyűjtsünk! Egyrészt fehér üvegeket, mint a befőttes üvegek vagy ásványvizes üvegpalackok, másrészt vannak a színes üvegek, mint a sörös vagy vörösboros palackok. Végül, de nem utolsó sorban külön fakkot kapnak a fémek is, melybe az alumínium italdobozokat, konzervdobozokat, alufóliát és fém zárókupakokat dobunk.

Ezeken túl természetesen meg kell különböztetnünk a speciális hulladékokat is, melyeket egyik helyen sem szabad elhelyezni, ezeknek többnyire külön lerakatot kell biztosítani. Ilyen például a gyógyszertárakban a lejárt szavatosságú gyógyszereknek kijelölt hely is, vagy a leginkább bevásárlóközpontok környékén elhelyezett elemgyűjtők.

Így nincs is más hátra, mint egy kicsit odafigyelni, mit hova dobunk. Talán nem is kell más a környezettudatossághoz. Ne várjunk rá, míg más elkezdi, mert nem jutunk előrébb!

Mint ahogyan azt számos reklámkampány is hangsúlyozza: „Tegyünk a környezetünkért!”

Lázár Erika

Címkék: szelektív hulladékgyűjtés,környezet, szemét


Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.