Régi ismerős lehet a szuperfood brokkoli


A brokkoli a keresztesvirágúak családjába tartozik, tehát rokoni kapcsolatban áll a káposztafélékkel. Korábban nem örvendett ilyen nagy népszerűségnek. De mostanra már megszoktuk a nevét, sőt az ízével is megbarátkoztunk ennek a zöld növénynek.

Hogy miért jó a brokkoli?
A brokkoli nagyon sok értékes tápanyagot tartalmaz, magas energia-bevitelt biztosít, viszont alacsony a zsír és szénhidráttartalma is. Ezzel szemben nagyon magas az ásványi anyag tartalma, káliumot, kalciumot, magnéziumot, nátriumot, vasat, cinket és foszfort is tartalmaz. Magas az A-, B1-, B2-, E- és C-vitamin tartalma, viszont a főzés során ezeknek a vitaminoknak egy része elillan.
Sokan fogyasztják, de sokan nem tudják, hogy a brokkolinak kimutatottan jó a rákmegelőző hatása, s ezt a tulajdonságát főzött állapotban sem veszíti el. Elsősorban végbél, hólyag-, prosztata és petefészekrák kialakulási kockázatát tudja jelentősen lecsökkenteni az orvosi kutatások szerint.

Hogyan fogyaszd?
A brokkoli szezonja inkább az őszi és téli időszak. Az üde zöld brokkoli fejek a jó minőségűek, ha virágokat látsz rajta, az már nagyot ront a minőségén.
Felhasználás előtt alaposan mosd meg, bő vízzel. Esetleg áztasd be, hogy az apró rovarok kimásszanak belőle. Fogyasztása hasonló a karfioléval vagy a kelbimbóéval. Elkészítheted főzve, sütve, vajon párolva, rántva. Főzéskor ügyelj arra, hogy nem egyforma idő kell a szárnak és a bimbóknak a megpuhulásához. Előfőzés után akár le is fagyaszthatod, így a brokkoli-szegény időszakokra is tudsz tartalékolni megfelelő mennyiséget.

Milyen ételeket készíthetsz a brokkoliból?
Lehet belőle zöldségleves vagy tejszínes brokkoli krémleves, de akár sűrű mártás is. Számos előétel, töltelék készülhet belőle, sőt akár főzeléket is csinálhatsz brokkoliból. Sajtmártással és rántva is tálalhatod. Nemcsak a fogyókúrádban alkalmazhatod, vendégeid is elégedettséggel fogják fogadni a például az ízletes csirkehúsos rakott brokkolit.

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.