Így készíts házilag probiotikus ételt fermentálással, amely javítja az emésztést is

Amikor úgy érzed, hogy valami nincs rendben a pocakodban, akkor  javasolt segítségül hívni a probiotikumokat. Az emésztési zavarok, hasmenés, székrekedés, puffadás, fokozott gázképződés, gyomorfájás, hányinger hátterében a bélflóra egyensúlyának felborulása is állhat. Ezen segíthetnek a probiotikumok!

Probiotikumokat házilag is tudsz készíteni egyszerűen, pontosabban probiotikus ételeket, melyekkel ugyanolyan hatásosan támogathatod bélflórád egészségét.

Mitől borulhat fel a bélflóra egyensúlya?

Bélrendszeri betegségektől és fertőzéstől, antibiotikum szedésétől, stressz hatására. Ezek mind a jótékony baktériumok számának csökkenését okozhatják, amivel párhuzamosan elszaporodhatnak a káros baktériumok a bélben, melyek a panaszokat eredményezik. A probiotikumok mind a helyreállításban, mind a megelőzésben hasznos segítőtársaink.

Miért hasznos az egészségünknek a probiotikumok fogyasztása?

  • Elősegítik a bélflóra megfelelő összetételének fennmaradását, azaz a hasznos baktériumok számának és összetételének fenntartását, miközben megfékezik a káros baktériumok elszaporodását.
  • Gátolhatják a hasmenés kialakulását, illetve megszüntethetik.
  • Jó hatással lehetnek mentális egészségünkre erős stressz, lehangoltság, depresszió esetén.
  • Enyhíthetnek az ekcéma, a Crohn-betegség, a bélrendszeri gyulladásos betegségek és az allergiás panaszok súlyosságán.
  • Segíthetnek csökkenteni a káros koleszterinszintet.
  • Támogatják immunrendszerünk egészséges működését.
  • Csökkenthetik a zsírok felszívódását, és fokozhatják a jóllakottságérzést, így a fogyásban is segíthetnek.

Hogyan készíts házilag probiotikus ételt?

Ennek legegyszerűbb módja a fermentálás, azaz erjesztés. Az erjesztés valójában egy régi, jól bevált tartósítási módszer. Te is ezt teszed, amikor uborkát kovászolsz, de a készen kapható kombucha is ilyen erjesztett élelmiszer, egészen pontosan tea.

Lássunk, néhány házilag erjesztett, probiotikumban gazdag egészséges finomságot!

Kovászos uborka

Hozzávalók:

2 kg kovászolni való uborka

4-5 gerezd fokhagyma

1 csokor kapor

4-5 evőkanál só

egy nagyobb szelet kenyér

plusz egy gézdarab, és egy 5 literes alaposan kimosott dunsztosüveg

 Kovászos uborka házilag készítve

Elkészítése:

Az uborkákat nagyon alaposan megmossuk, a két végüket levágjuk, keresztben kissé bevágjuk, majd szép sűrűn belenyomkodjuk az üvegbe. Rátesszük a kaprot, fokhagymagerezdeket, gézbe csomagolt kenyeret. Kevés vízben feloldjuk a sót, és ráöntjük, majd felöntjük az egész üveget vízzel. Rátesszük a fedőt, de nem zárjuk le, hogy savanyodás közben kifolyhasson a gázoktól kitágult leve. A kovászos uborkát  meleg, napos helyen érleljük 3-4 napig, aztán kidobjuk belőle a kenyeret, fokhagymát és a kaprot, majd irány a hűtő. Érdemes a levét is kortyolgatni, ha nem érzékeny rá a gyomrunk.

 

Savanyú káposzta

Hozzávalók:

egy nagy fejes káposzta

5 evőkanál só

egy kávéskanál őrölt kömény

4-5 babérlevél

egy nagy szelet kenyér (gézbe kötve)

5 literes dunsztosüveg

 

Elkészítése:

A káposztát lereszeljük, vagy vékony csíkokra vágjuk. Jól megtömjük vele a dunsztosüveget. Megszórjuk a sóval, köménnyel, beletesszük a babérleveleket, és végül a tetejére tesszük a gézbe kötött kenyeret. Erjesztés közben folyik a leve, ezért nem zárjuk le szorosan az üveg tetejét. Három-négy nap múlva kész is van, csak ki kell venni a kenyeret belőle, és mehet a hűtőbe.

Probiotikus házi joghurt

Hozzávalók:

tej

egy kapszulányi/ vagy egy tasaknyi joghurt kultúra

egy tiszta üveg

 

Elkészítése:

Az egy kapszulányi vagy tasaknyi joghurtkultúrához szükséges mennyiségű tejet melegítsük fel 80 fokra, majd hűtsük vissza 45 fokra. Ezen a hőfokon keverjük bele alaposan a joghurtkultúrát. Tartsuk a hőfokot 4 órán keresztül. Csak így tudnak a baktériumok kellően elszaporodni. Ehhez használhatunk termoszt, de tehetjük a sütőbe vagy száraz dunsztba is. Ezután mehet a hűtőbe. Még 5-6 óra kell, hogy igazi joghurttá alakuljon. Hűtőben tárolva két hétig őrzi meg a minőségét.

Készítsd el saját házi probiotikus élelmiszered, és élvezd áldásos hatásait!

 

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.