Gluténérzékenység, lisztérzékenység tünetei:Így zajlik egy gluténérzékenységi vizsgálat

A gluténérzékenység gluténhez kapcsolható betegség, mely a vékonybél krónikus, felszívódási zavarokkal járó megbetegedése. A gluténérzékenységet a bizonyos gabonafélékben található növényi fehérje, a glutén váltja ki.
A tünetek rendkívül változatosak lehetnek, és nincs életkorhoz kötve, bármikor jelentkezhetnek. Egyeseknél a tünetek enyhe lefolyásúak, akár észre sem veszi a beteg, mások számára pedig naponta jelentkező problémát okoznak.

 Gluténérzékenység tünetei

A gluténérzékenységnek vannak klasszikus tünetei és olyan tünetei is, amelyek nem az emésztőrendszert érintik közvetlenül.

gluténmentes étkezés

Klasszikus tünetek:

  • étvágytalanság, fogyás,
  • fogzománc hibák, korai fogromlás,
  • hasmenés, haspuffadás, mely huzamosabb ideig fennáll,
  • rendszeresen visszatérő afták a szájban,
  • tejcukor-érzékenység (laktózintolerancia),
  • zsíros fényű széklet.

Emésztőrendszert nem érintő tünetek:

  • csontritkulás, csontdeformitások,
  • Duhring-betegség,
  • egyéb autoimmun betegségek, pl. 1-es típusú cukorbetegség,
  • fáradékonyság, migrénes fejfájás,
  • hajhullás,
  • izomfájdalom, izomgyengeség,
  • körömtöredezés,
  • menstruációs problémák,
  • pikkelysömör és egyéb bőrtünetek,
  • súlyproblémák,
  • vashiány, vérszegénység.

Gluténérzékenység gyorsteszt használata

A gluténérzékenység manapság már otthon is tesztelhető egy gyorsteszt segítségével. A gyártó által összeállított tesztcsomagban minden szükséges dolog benne van. Ahhoz, hogy az üvegkapilláris-cső segítségével vérmintát tudjunk venni, egy automata vérvételi lándzsa segítségével meg tudjuk szúrni az ujjunkat, amiből vér fog serkenni, amit az üvegkapilláris-csőbe tudunk helyezni. A megtöltött üvegkapilláris-csövet bele kell tenni a mintahígító puffertartályba. Ahhoz, hogy az összes levett vér fel tudjon oldódni az oldószerben, jól össze kell rázni. Amikor megállapítható, hogy az oldódás megtörtént, akkor a pipetta segítségével a tesztkazettára kell csöppentenünk a mintát, öt cseppre lesz szükség. Aztán várnunk kell öt percet, és máris leolvashatjuk az eredményt.

Gluténérzékenység vizsgálat folyamata

Ha felmerül a gluténérzékenység gyanúja, akkor különböző vizsgálatokra küldhet az orvos. Például végeztethet genetikai vizsgálatot, ami alapján kideríthető, hogy van-e erre a betegségre hajlamunk vagy sem.

Léteznek olyan antitestek, melyek a gluténérzékenységre utalnak, ezek a vérvizsgálat során kimutathatóak, így laborvizsgálat útján is tetten érhető ez a betegség. Ha a laborvizsgálat során bebizonyosodik a gluténérzékenység, , akkor az orvos javasolhatja a vékonybél nyálkahártyájának biopsziás mintavételét, de ezt persze kevesen szokták kérni, hiszen a diéta hasznossága már bizonyító erejű lehet.


Laboratóriumi vérteszttel tudják igazolni a búzaallergia betegséget is. Viszont a vérvizsgálat önmagában nem elégséges, mindenképpen szükséges a szakorvosi diagnózis felállítása is, ha a tünetek jelentkeznek.
Olyan eset is előfordulhat, hogy nem-cöliákiás gluténérzékenységről van szó, ez akkor merül fel, ha a búzaallergia és a cöliákia is kizárható, de a tünetek nem szűnnek meg. A gluténérzékenységet sok esetben az úgynevezett kizárásos diéta segítségével lehet kimutatni.

 

Gluténérzékenységi vizsgálat

A gluténérzékenység tünetei

A gluténérzékenység nem egyetlen betegség, három formáját különböztetjük meg. A közös bennük, hogy mindegyiket a glutén váltja ki, és hogy a gyógyításuknál nélkülözhetetlen a glutén elhagyása az étrendből.

A glutén a búzában, tönkölyben, árpában és rozsban található fehérje, melynek a tészta a nyúlósságát, rugalmasságát köszönheti. A gluténhoz többféle betegség köthető: a lisztérzékenység, azaz cöliákia, a búzaallergia és a nem-cöliákiás gluténérzékenység. A lisztérzékenység egy autoimmun, örökletes betegség, melynek fő tünetei: a krónikus hasmenés, a haspuffadás, nagymennyiségű, világos széklet, krónikus fáradtág, folyton kiújuló herpesz, fejfájás, étvágytalanság - súlyosabb esetben vérszegénység és meddőség is kialakulhat. A búzaallergia jellegzetes allergiás panaszokkal jár: puffadással, hasmenéssel, hányással, gyomorégéssel, de okozhat légúti tüneteket, orrfolyást, viszketést, orrdugulást, csalánkiütést, szájüregi duzzanatot, szemviszketést, súlyos esetben anafilaxiás sokkot is kiválthat. A nem cöliákiás gluténérzékenység nagyon hasonlít a lisztérzékenységhez, de annál enyhébb jelei vannak, nem okoz vékonybél károsodást, és a cöliákiás tesztekkel ki sem mutatható. Jellegzetes tünetei a hasmenés és a puffadás.

Gluténérzékenység gyógyítása

Amennyiben a gluténérzékenység tüneteit véled magadon felfedezni, fontos, hogy ne kezdj azonnal gluténmentes diétába, hanem keress fel egy szakorvost, aki fényt deríthet a gluténérzékenységre. Ha ugyanis azonnal felhagysz a glutén fogyasztásával, az álnegatív eredményt adhat egy vizsgálatnál. Vérvétellel mindhárom gluténérzékenység kimutatható. A búzaallergia mindenféle búza-eredetű élelmiszer elhagyásával gyógyítható, a liszt és gluténérzékenységnél azonban minden gluténtartalmú gabona és abból készült élelmiszer fogyasztása tilos.

gluténmentes maglisztek

Gluténérzékenyek diétája

Bár a hagyományos tésztaételekről, pizzáról és szendvicsekről le kell mondanod, ha gluténérzékeny vagy, szerencsére a gluténmentes diéta így is nagyon finommá és változatossá tehető, ráadásul nagyon egészséges is. A búzán, rozson, tönkölyön és árpán kívül valamennyi gabonát fogyaszthatod, rizst, barna rizst, zabot, kölest, quinoát, tápiókát. Minden zöldség és gyümölcs természetes módon gluténmentes, így ezeket ugyanúgy eheted, mint a diétád előtt. Konzerv, aszalt, fagyasztott vagy feldolgozott formában azonban tartalmazhat gluténtartalmú adalékanyagot, ezért ezt mindig ellenőrizd az élelmiszer címkéjén. Tejtermékek, olajos magvak szintén gluténmentesek. Feldolgozott formában azonban ne felejtsd el minden termék feliratát alaposan elolvasni, hogy még nyomokban se tartalmazzon glutént.

Valamint fontos, hogy a sima fehér lisztet cseréld le a kamrában gluténmentes lisztekre, és csak ezeket használd főzés során.

 

 

 

 

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.