Ismerd meg a cukorbetegség 10 korai tünetét

A cukorbetegség alattomos kór, amely sokszor csak akkor okoz tüneteket, amikor már előrehaladott stádiumról beszélhetünk. Különösen azoknak érdemes figyelni a cukorbetegség első, kezdeti tüneteire, akik a veszélyeztetettek közé tartoznak ebből a szempontból.


A legfontosabb rizikótényezők


- A 2-es típusú cukorbaj elsődleges rizikótényezője az elhízás (különösen a hasra történő, úgynevezett alma-típusú), illetve az ezzel összefüggő mozgásszegény életmód és az emelkedett vérzsírszint.
- A terhesség során azoknak a kismamáknál szükséges a fokozott odafigyelés, akik 30 fölött járnak és túlsúlyosak. Ha feltűnően nagy súlyú baba jön világra, az is okot adhat a következő terhesség erőteljesebb nyomon követésére.
- Bizonyos gyógyszerek hosszú ideig tartó szedése is eredményezheti ezt a betegséget, így például a szteroidoké, a fogamzásgátlóké vagy a vizelethajtóké.
- Egyes betegségek fokozottan hajlamosítanak cukorbajra, ilyen például a hasnyálmirigyhez vagy a hormonháztartáshoz kapcsolódó problémák (például Cushing-szindróma, pajzsmirigy túlműködés), valamint genetikai rendellenességek, mint a Down-szindróma.



A stressz, mint önálló rizikófaktor

Mára már bizonyított tény, hogy stressz hatására idő előtt megjelenhet a cukorbetegség. Ez nyilván nem azt jelenti, hogy minden stresszel élő ember előbb-utóbb diabéteszes lesz, csupán azt, hogy ha megvan a genetikai hajlam és esetleg még más kockázati tényezők is jelen vannak az életünkben, a stressz felgyorsíthatja a folyamatot. Ez olyannyira igaz, hogy egy vizsgálat szerint már az élet első két évében megjelenő stressz-faktorok növelik az esélyét egy későbbi cukorbetegségnek. A tartós és fokozott stresszes állapot ugyanis inzulin-rezisztencia megjelenését és csökkent glükóz toleranciát eredményezhet, amelyek pedig a diabétesz előszobái. – mondja dr. Kocsi Anikó, az Oxygen Medical diabetológus, pszichoterapeutája. Az inzulinrezisztencia azt jelenti, hogy ugyanakkora inzulinhatáshoz nagyobb mennyiségű inzulinra van szükség, és ha ez fokozódik, az inzulintermelődés végképp elégtelenné válik a szükségletekhez képest. A csökkent glükóz-toleranciára terheléses vércukor-vizsgálattal derülhet fény. A glükóz (vércukor) szint normál esetben nem emelkedik 7,8 mmol/l felé, az e feletti, kisebb emelkedés (7,8-11 mmol/l) takarja az említett állapotot. Fontos tudni, hogy megfelelő kezeléssel ez a helyzet az esetek egy részében még visszafordítható. A stressz a már kialakult cukorbetegség állapotát is rontja, egyrészt mivel a stresszhormonok közvetlenül is képesek hatni a vércukorszintre, másrészt pedig a kedvezőtlen körülmények hatására a cukorbeteg hajlamos elhanyagolni magát, a táplálkozását, a rendszeres méréseket, esetleg még alkoholt is fogyaszt.

Jellemző diabéteszes tünetek

Minél több rizikófaktor van jelen az életünkben, annál gyakrabban érdemes szűrésen részt venni. Mindenféleképpen gyanakodni kell és el kell végeztetni egy vércukorszint-mérést, ha állandó szomjúságot, megnövekedett vizeletmennyiséget, fáradékonyságot, állandó éhségérzetet érzünk, amely mellett viszont súlyvesztés tapasztalható. A viszkető bőr, a látásromlás, az éjszakai lábikragörcs, a kéz- és lábzsibbadás és a hajlatokban megjelenő bőrkimaródás is figyelmeztető jel lehet. Az 1-es típusú cukorbetegségnél cukor jelenik a vizeletben és előfordulhat kómás állapot is. A 2-es típusú cukorbetegség tünetei is nagyon hasonlóak, csak sokkal lassabban alakulnak ki. Ugyanakkor gyanúra adhat okot, ha acetonszagú a lehelet, ha ínybetegségek és bőrfertőzések alakulnak ki, ha lassú a sebgyógyulás és a nőknél elhúzódó hüvelyi gombásodás nehezíti a helyzetet.

Különbség az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség közt

1. típusú diabétesz: A cukorbetegek 7-10 százalékát érinti, és a hiedelemmel ellentétben nem csak gyerekkorban alakulhat ki. A hasnyálmirigysejtek pusztulása miatt a szervezet nem képes inzulint termelni, amely szabályozza a sejtek cukorfelvételét. Ennek következtében a vérben megemelkedik a cukorszint egészen addig, amíg a sejtek cukorhoz nem jutnak. Az inzulintermelődés a korai fázisban fokozatosan csökken, először akkor, amikor érkezés után megemelkedik a vércukorszint. A folyamat egyre fokozódik, és lassan, akár évek alatt kialakulhat a teljes inzulinhiány. Kezelésének alapja a megfelelő inzulinterápia.
2. típusú diabétesz: A jó életkörülmények terjedésével párhuzamosan szaporodik járványszerűen a 2. típusú cukorbetegek száma már a gyermekek közt is. Ebben az esetben relatív inzulinhiányról van szó, vagyis arról, hogy a szervezetnek annyi inzulinra lenne szüksége, amennyit már nem képes előállítani. Terápiájának sarokpontjai a megfelelő diéta és a testmozgás, amelyek célja a testsúly és az inzulinérzékenység normalizálása, súlyosabb esetben az inzulinkezelés.

Így előzd meg a cukorbetegség kialakulását

A kettes-típusú cukorbetegség több millió embert érint világszerte. Ha rejtve marad, és nem kezelik, veseelégtelenséghez, szívbetegséghez, vaksághoz és más súlyos betegséghez vezethet.

Sok embernél ugyan megállapítást nyer, hogy az ideális értéknél magasabb a vércukorszintje, de még nem annyira, hogy ki lehessen jelenteni, hogy cukorbeteg. Ezt nevezik prediabéteszes állapotnak. Tízből hét embernél azonban a prediabéteszes állapotból kifejlődik a kettes típusú cukorbetegség. Ám ez nem törvényszerű, és meg lehet akadályozni, hogy a prediabéteszből cukorbetegség alakuljon ki.

A kettes típusú cukorbetegség kialakulásában szerepet játszhatnak olyan tényezők, melyeket nem lehet befolyásolni, például a génjeink, az életkorunk, vagy múltbeli életmódunk, ám több mindent tehetünk azért, hogy megelőzzük a kettes típusú cukorbetegséget.

 cukorbetegség, diabétesz

 

Korlátozd a cukrok és szénhidrátok fogyasztását

A sok cukor és finomított szénhidrátok fogyasztása megemeli a vércukorszintet. Következésképpen a testünk több inzulint fog termelni, melynek az a szerepe, hogy a cukrokat a sejtekbe szállítsa így csökkentve a túl magas vércukorszintet. Már prediabétesz esetén is a sejtek ellenállóvá válhatnak az inzulinnal szemben, azaz a hormon nem tudja betölteni a szerepét, ezért a vércukorszint továbbra is magas marad. Emiatt azonban még több inzulint termel a testünk. Ez az ördögi kör addig folytatódik, míg végül kialakul a kettes típusú cukorbetegség. Kerüljük a cukor, a sütik, a finomított szénhidrátok, tészták, cukros üdítők fogyasztását. A legfontosabb italunk pedig a víz legyen. Kávét és teát is nyugodt szívvel fogyaszthatunk, mert antioxidáns vegyületeik csökkentik a diabétesz rizikóját.

Egyél több rostot

A magas rosttartalmú étrend több szempontból is hasznos. Egyrészt segít elérni és megtartani az ideális testsúlyt, másrészt segít alacsonyan tartani a vércukor- és az inzulinszintet. A rostok lassítják a bélrendszerben a tápanyagok felszívódását, ezáltal egyenletesebb vércukorszint emelkedést biztosítanak, nem okozzák a vércukorszint hirtelen emelkedését.

Mozogj rendszeresen

A testmozgás segíthet megelőzni a cukorbetegséget, mivel az edzés fokozza a sejtek inzulinérzékenységét, és ilyenkor kevesebb inzulin is elég ahhoz, hogy a vércukorszint a normális tartományban maradjon. Minél többet mozgunk, az inzulin működése annál hatékonyabbnak bizonyul, ezért érdemes a mérsékelt intenzitású testmozgást a mindennapi rutin részévé tenni.

Csökkentsd a testsúlyodat, ha túlsúllyal küzdesz

A túlsúly fokozza a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, különösen a zsigeri zsír, mely a belső szerveinkre lerakódott zsírt jelenti. Ez a zsigeri zsír azért veszélyes, mert növeli a gyulladások és az inzulinrezisztencia veszélyét.  Már a legkisebb mértékű fogyás is jelentősen csökkentheti a cukorbetegség kockázatát.

A dohányzás, az alacsony D-vitaminszint, és a feldolgozott élelmiszerek szintén kapcsolatba hozhatók a diabétesz magasabb kockázatával, ezért érdemes elhagyni a cigit és az egészségtelen élelmiszereket, és ügyelni testünk kellő D-vitamin ellátottságára.

Sosem hinnéd, hogy ez a 3 élelmiszer csökkenti a cukorbetegség kockázatát

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.