Szédülsz és ingerült vagy? Ez akár a magnézium hiány tünete is lehet

 A magnéziumhiány nagyon gyakori probléma, ami sokakat érint. Napjaink stresszes világában még könnyebben alakulhat ki magnéziumhiány a testben, és nem mindig ügyelünk a kellő mennyiségű pótlására. Az alacsony magnéziumszint számos, enyhébb vagy súlyosabb egészségi panaszt okozhat, köztük szédülést és ingerültséget is.

A magnéziumhiány azért érintik sokunkat, mert nem figyelünk eléggé arra, hogy bevigyük a szervezetbe a napi szükséges mennyiséget. Arról is gyakran elfeledkezünk, hogy a fokozott testi vagy szellemi kimerültség és stressz esetén jobban ürül a magnézium a szervezetből, azaz többet igénylünk belőle. Ez különösen így van cukorbetegség, lisztérzékenység, felszívódási problémák, krónikus hasmenés és alkoholizmus esetén.

 

Milyen panaszokat okozhat a magnéziumhiány?

 

A magnéziumhiány korai jelei az étvágytalanság, a fáradtság, a gyengeség, csökkent fizikai és szellemi teljesítmény, hányás, hányinger. Tartós hiány esetén zsibbadás, bizsergés, izomgörcsök, személyiségváltozás, súlyos esetben szívritmuszavar is előfordulhat. A szédülés, az idegesség, ingerültség is magnéziumhiányra hívhatja fel a figyelmet.

 

Magnéziumhiány és szédülés

 

A szédülés hátterében több betegség – Meniére-kór, vérszegénység, alacsony vérnyomás - is állhat, de a visszatérő szédülést akár magnéziumhiány is kiválthatja. A szédülés pontos okát nehéz kideríteni, és a legtöbbször magnéziumhiányra nem is gondolunk. Pedig a magnéziumhiány olyan súlyos szédülést is okozhat, mely a munkahelyi teljesítményt is visszavetheti, sőt, ez az állapot olykor annyira erős lehet, hogy reggel az ágyból sem tudunk kikelni. Ilyenkor fontos az azonnali magnéziumpótlás.

 

Magnéziumhiány okozta ingerültség

 

A magnéziumhiány komoly hatással lehet a kedélyállapotunkra, de akár személyiségbeli változásokat is előidézhet. De ezeket a tüneteket nem csak családtagodon, hanem magadon is megtapasztalhatod. Ha úgy érzed, hogy összecsapnak a fejed fölött a hullámok, nehezen tudsz teljesíteni olyan feladatokat, melyekkel régebben könnyedén megbirkóztál, és a benned lévő feszültséget már másokon vezeted le, ingerültté váltál, akkor joggal gyaníthatod, hogy magnéziumhiányod van. Ám ennél még súlyosabb tüneteket is tapasztalhatsz, például nehézlégzést, mellkasi fájdalmat, szabálytalan szívverést, szorongást, és akár pánikrohamot is. Ebből is láthatod, hogy a magnéziumhiányt igen komolyan kell venni.

 

Az ingerültség hátterében sok esetben a stressz okozta magnéziumhiány áll. Mind a fizikai, mind a mentális stressz nagymértékben felemészti a szervezetben található magnéziumot, minél kisebb a testünk magnéziumszintje, annál nehezebben birkózunk meg a stressz káros hatásaival. A magnézium ráadásul a nyugodt alváshoz is nélkülözhetetlen, márpedig a rossz alvás szintén növeli a stressz-szintet.

 

A magnézium csak akkor tudja ellátni nyugtató és stresszcsökkentő szerepét, ha elegendő mennyiséget fogyasztunk belőle. Ha gyanítod, hogy magnéziumhiányod van, és szeretnéd biztosra tudni, ellenőriztesd egy egyszerű vérvizsgálattal. És persze ne feledkezz meg magnéziumban gazdag élelmiszereket is fogyasztani, magvakat, gabonákat, hüvelyeseket.

 

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.