Javítja a gluténmentes étkezés a fizikai teljesítményt?

A kerékpárosoknál végzett vizsgálat azt mutatta, hogy a gluténmentes étrend nem javítja a sportteljesítményt.

A glutén nevű fehérjét tartalmazó növényi magvak, például a búza és a rozs elhagyása a szénhidrát-csökkentett étrend népszerű kiegészítőjévé vált napjainkban. Egyre több sportoló alkalmazza ezt a diétát, mert azt gondolják, hogy javítja a kitartást és az állóképességet.

Amikor azonban az ausztrál kutatócsoport kerékpáros élsportolóknál gluténmentes étrendet vezetett be egy hétre, akkor a teljesítményük nem volt jobb, mint akkor, amikor növényi magvakat is tartalmazott az étrendjük.

„Nincs arra egyértelmű bizonyíték, hogy a glutén elhagyása önmagában javítja az egészségi állapotot vagy a teljesítményt.” – mondta a kutatást vezető Dana Lis.

Lis és munkatársa 13 olyan atlétánál vizsgálták a gluténmentes diéta hatását, akiknek nem volt lisztérzékenységük. A lisztérzékenység egy olyan emésztőrendszeri betegség, ami a vékonybelet érinti és glutént tartalmazó táplálék fogyasztása esetén károsítja a tápanyagok felszívódását.

Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet adatai szerint 141 amerikai közül egy embert érint ez a betegség. A betegség vérből végzett antitest vizsgálattal igazolható, ami a gluténre adott immunválaszt jelzi, illetve a diagnózist vékonybélből vett biopszia alapján lehet megerősíteni. A lisztérzékenyeknek gluténmentes diéta tartását javasolják a panaszok (hasi fájdalom, puffadás, fokozott gázképződés, hasmenés, vérszegénység és fogyás) enyhítésére.

Mivel a vizsgálatban résztvevő sportolóknak nem volt lisztérzékenységük, ezért nem volt orvosi indok a glutén mellőzésére, így nem meglepő, hogy a fehérje elhagyásának nem volt semmiféle teljesítményfokozó hatása.

A vizsgálat idejére elhagyták a glutént a sportolók étrendjéből, majd azt is tanulmányozták, hogy ezt követően búzát és más glutént tartalmazó ételekre hogy reagál a szervezetük.

A sportolók minden nap kitöltöttek egy, az emésztésükre vonatkozó kérdőívet. A vizsgálat során a tünetek nem változtak, az alkalmazott diétától függetlenül.

A kerékpárosoknál fizikai felmérést is végeztek a kutatók a diétákat követően, és megállapították, hogy változatlan volt a teljesítményük attól függetlenül, hogy fogyasztottak-e glutént vagy sem. Az eredményeket a Medicine and Science in Sports and Exercise című lapban tették közzé.

Mindkét diétát követően vérvizsgálatot is végeztek a sportolóknál, és a gyulladást jelző paraméterekben nem találtak különbséget. A glutén mellőzése enyhítheti a gyulladással járó emésztőrendszeri betegségeket, de egyetlen sportolónál sem állt fenn ilyen betegség.

„Ha a sportolóknál glutén-intolerancia állna fenn, ami igen ritka, akkor számukra előnyös lenne a gluténmentes diéta.” – mondta Nancy Clark. „Az emberek ezen igen kis csoportjánál a glutén elhagyása csökkentheti a gyulladást, az emésztőrendszeri tüneteket, és javíthatja a sportteljesítményt.”

A gluténmentes étrendet csak bizonyos esetekben kellene alkalmazni, és nem általánosságban.

„Nagyon sok sportoló minden indok nélkül tart ilyen diétát, ami csökkenti a táplálékbevitelt, ráadásul nagyon sok előrecsomagolt gluténmentes étel elég rossz minőségű, ami visszavetheti a teljesítményt.” – mondta Clark.

„Mégis elképzelhető, hogy a gluténmentes étrendből profitálnak a sportolók, mivel tudatosabb fogyasztókká válnak, több zöldséget és gyümölcsöt esznek, és kerülik a feldolgozott élelmiszereket.” – nyilatkozta Lis. „Talán az egészségesebb táplálkozás és nem a glutén elhagyása miatt érzik jobban magukat.”

„Mivel ez egy kis esetszámú, és kisfejezetten kerékpárosokat vizsgáló tanulmány, ezért nagyobb vizsgálatok hiányában nehéz megmondani, hogy más sportolóknál vagy azoknál, akik nem végeznek rendszeres edzést, hasonló hatása lenne-e az étrend ilyen jellegű megváltoztatásának.” – mondta Dr. Robert Dimeff, az American Medical Society for Sports Medicine korábbi elnöke.

„Ez egy diéta hóbort, amit a tudomány jelenleg nem támogat. Az üzenet ezzel kapcsolatban az, hogy attól függetlenül, hogy valaki sportoló vagy sem, teljes értékű, természetes élelmiszereket kell fogyasztani, és nem kell aggódni a glutén miatt, kivéve akkor, ha valaki gluténérzékeny.”

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.