A banánfa szaporítása és gondozása

A musaceae családjába tartozik ez a hatalmasra megnövő trópusi növény, amelyet gyümölcse miatt termesztik sok országban.

A banánoknál két csoportot különböztetünk meg az egyik a főző banán, ami nálunk nem kapható, a másik a nyers ehető banán. Az európai országokba inkább a törpe banán gyümölcsi az elterjedtebbek, persze a törpe banán is két méter magasra megnőhet.

A gyümölcstermő banánoknál is gazdag a fajta választék, magasságuk 2-8 méter között található. A növények törzsét tulajdonképp levelek alkotják, ám a levélnyelek szorosan összetapadnak, így áltörzset képeznek. A növény földalatti része az úgynevezett gyöktörzs, ez szolgálja a növény számára a tápanyag raktározását. Ezen a gyöktörzsön találhatók a rügyek, amelyekből egymás után hajtanak ki a sarj növények.

A banánfán a levelek mérete is lenyűgöző, nemhiába hogy néhány országban tányér helyett használják a banán leveleket és ezeken kínálják az ételt. Egy-egy levél elérheti 300 cm-t is, szélessége pedig 60 cm-t. Minden levél egy levélnyélen ül, ezeket 30-60 cm hosszúak. Így egyben a banánfa egy igen impozáns látványt nyújtó trópusi növény-.

Ha banánfát jó körülmények között tartjuk idősebb korában akár virágot majd termést is hozhat. A virágzat is akárcsak a növény többi része igen nagyméretű fürtökben lógnak le az 50-80 cm.-es csoportos virágzatok. Egy növényen megtalálhatók a nőnemű és a hímnemű virágok is, így már csak a rovarokra van szükség a beporzáshoz és máris fejlődésnek indul a gyümölcs. Vannak olyan banánfajták, amelyekhez nincs is szükség beporzásra, öntermőek, minden fajtánál változik a termés mennyisége is.

Banánfa szaporítása:

A gyümölcsök hossz mérete is változik, a 6 cm.-től egészen a 40 cm.-ig terjedhet, egy banán füst tömege pedig elérheti a 40 kg.-ot is. A banánt legkönnyebben a sarj növényekről tudjuk szaporítani, amelyek már egészen fiatal korban is megjelennek a növény mellett. Ezeknek a sarj növényeknek az a céljuk, hogy a termés beérése után maga az anyanövény elpusztul, így a sarjak veszik át a szerepét.

Ezeket a kis sarj növényeket még nem szabad túl korán leválasztani, csak ha elérik a 10-15 cm nagyságot. Vegyük ki a növényt a cserépből, majd lazítsuk fel a földet a sarjnövény körül, és egy éles késsel vágjuk le függőleges irányba a sarjakat. A fiatal növényeket ültessük el külön cserépbe, egy jó minőségű humuszos laza virágföldbe. Ültetés után tegyük a cserepet egy 25 fokos világos helyre, és öntözzük be a földjét. Pár napon belül a kis növény fejlődésnek indul.

Az idősebb növényeknél magát a gyöktörzset is szétvághatjuk növényekkel együtt, ekkor szedjük ki a növényt, rázzuk le róla a földet, majd egy éles késsel vágjuk szét a tősarjakat a gyöktörzzsel együtt és így ültessük külön el őket.

A nálunk is kapható törpe banánt edényben is nevelhetjük, ám fontos hogy kis korától kezdve tavasztól őszig többször is át kell ültetni egyre nagyobb cserépbe. A banán kedveli a párás meleg klímát, de ennél is fontosabb számára a megfelelő tápanyag. A nagyobb banánok átültetésénél az edény aljára szórjunk egy réteg istállótrágyát, a kisebb növényeknél elég a humusz is.

Banánfa gondozása:

A nyár folyamán bőven öntözzük a földjét és vagy hetente tápoldatozzuk, vagy havonta öntözzük meg híg trágyalével. Bár meleg igényes növény, sokszor láthatjuk, hogy a nagy nyári melegben szenvednek a banánfák, sőt a növekedésük is lelassul. Ilyenkor tegyük, a növényt egy árnyékos helyre ahol a hőmérséklet nem megy 25 fok fölé. Télire vigyük, be a növényt egy 10 fokos helyre ahol kipihenheti magát, ekkor csökkentsük le a locsolást.


Sok vita alakult ki a hazánkban is kapható télálló banán körül, amelyet úgy hirdetnek, hogy télen sem kell bevinni. Nos, az utóbbi években nálunk is egyre enyhébbek a telek, de ha érkezik egy -20 fokos hideg mindenképp ajánlott betakarni a növényt, így védeni a talaj menti fagyok ellen. A szobában nevelt banánokat télen tegyük minél távolabb a fűtőtesttől és permetezzük a leveleit.

Tavasszal védjük őket az erős széltől, mert levelei könnyen berepednek. A kis sarj növényről ültetett banánfék sokszor csak 5-6 évben teremnek, a nagyobb sarjak már a 3 évtől hoznak gyümölcsöt, ha jól gondoztuk őket. A gyümölcsök először zölden jelennek meg majd besárgulnak és a végén feketére színeződnek ez már a túlérés jele. A termés zölden is leszedhető, ekkor a lakásban várjuk, meg amíg beérik a gyümölcs, ez a szedési állapottól függően akár 1-6 hét is lehet.

A banán nem csak nyersen ehető, de sok finomság is készíthető belőle, pl. fagylalt nyárra, lekvár, szirup, puding, turmix, sőt sütve, grillezve és főzve is kiváló. Magas a vitamin tartalma, többek között a B vitamin, magnézium, és a vas, valamint a C és a vitamin is. Kiváló bőrszépítő is készíthető belőle, a banánt nyomjuk össze villával, majd keverjük össze túróval, eperrel és kenjük fel arcunkra.

A banán minden kertésznek egy különleges trópusi dísznövényt jelent, de ha ügyesen nevelgetjük akár saját banánt is szedhetünk kertünkből, amely nagyon egészséges és még szépít is.

 

Mit tegyünk az állandó éhség ellen?

 A mindennapi élettel járó stressz, az elégtelen alvás, a táplálkozási szokások és egy sor más tényező mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy folyamatosan éhesnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nemrégiben ettünk. Szerencsére vannak olyan módszerek és praktikák, amelyek segíthetnek enyhíteni ezt az állandó éhség érzését, és támogatni az egészséges étkezési szokások kialakítását.

3 zsírégető zöldturmix recept reggelire

Az egészséges életmódhoz hozzátartozik az egészséges táplálkozás is. A reggeli az egyik legfontosabb étkezésünk, amelynek segítségével energiát és vitalitást nyerünk a nap során. Ha szeretnéd felfrissíteni reggeli rutinodat, és egészségesen, mégis finoman indítani a napot, akkor a zöld turmixok ideális választás lehetnek számodra.

© 2008. Noinetcafe. All Rights Reserved.